poniedziałek, 22 lipca 2013

RAJD FINLANDII Z ROBERTEM KUBICĄ - ZAPOWIEDŹ


Po ciszy jaka panowała w ostatnich tygodniach, dużymi krokami nadchodzi Rajd Finlandii, który odbędzie się w dniach 01-03 sierpnia br. Oczywiście ku naszej radości jedną z załóg będzie duet Robert Kubica / Maciek Baran, który jak zwykle pojedzie Citroenem DS3 w kategorii WRC 2.


Jak zwykle podczas rajdu z Robertem Kubicą emocje będą sięgały zenitu, tym bardziej, iż Rajd Finlandii jest rajdem niezwykle wymagającym, rajdem który obfituje w niezliczoną ilość "hopek" na których samochody "lecą" na odległość nawet 60 metrów. Te spektakularne skoki na oesach, muszą zostać pokonane z agresją jak i precyzją, gdyż skok może okazać się dotkliwą stratą czasową spowodowaną utratą szybkości i przyspieszenia, albo w najgorszym wypadku spotkanie z nieopodal rosnącym drzewem. To jeden  z najszybszych rajdów w całym cyklu WRC, gdzie średnie prędkości wynoszą powyżej granicy 120 km/h, a gładkość fińskiego szutru który leży na odcinkach pozwala na prędkości maksymalne wynoszące często 200 km/h.
Światowe rajdy zawsze wywołują niesamowite wrażenia, ale kiedy widzisz samochód lecący między drzewami z prędkością ponad 100 km/h naprawdę doceniasz talent, odwagę, a czasami wręcz "szaleństwo" - światowej klasy kierowców.
Zanim to jednak nastąpi, kilka informacji odnośnie tegorocznych zmagań na finlandzkich szutrach.

I tak już w środę, 31 lipca, załogi pojawią się na odcinku kwalifikacyjnym, który zostanie rozegrany na OS- Ruuhimaki.

I dzień to odcinki:  Himos 1 (5,5km), Torittu 1 (8,4km), Koukunmaa (13,68km), Torittu 2 (8,4km), Himos 2 (10,2km) oraz Killeri (2,06km).

II dzień załogi dwukrotnie pokonają cztery odcinki specjalne: Jukojarvi (22,5km), Palsankyla (13,92km), Mokkipera (13,64km) i Lankamaa (23,3km). Dzień zakończy super oes Killeri (2,06km).

III dzień to cztery dwukrotnie pokonywane odcinki: Surkee (14,95km), Leustu (9,9km), Ouninpohja (33,01km) i Painaa (7,3). Drugi przejazd ostatniego odcinka będzie stanowił Power Stage.

Kilka dni temu ogłoszono listę startową na Rajd Finlandii, która zawiera rekordowe w tym sezonie 101 nazwisk kierowców:
14 kierowców będzie jechać w samochodach WRC. Z grona "etatowych" zawodników będą to Sebastien Ogier, Jari-Matti Latvala, Mikko Hirvonen, Dani Sordo, Mads Ostberg, Jewgienij Nowikow, Thierry Neuville, Andreas Mikkelsen i Martin Prokop. Poza nimi - Kris Meeke w Citroenie zastępujący Khalida Al-Qassimiego, PG Andersson i Juho Hanninen w Fiestach RS WRC, oraz dwa samochody MINI dla Jarkko Nikary i Riku Tahko.
20 zawodników będzie rywalizować w mocno obsadzonej WRC-2. Oprócz Roberta pojadą : również Elfyn Evans, Hayden Paddon, Esapekka Lappi, Jari Ketomaa i Juha Salo i wielu innych szybkich kierowców .W Finlandii pojadą także samochody w licznie obstawionych kategoriach WRC-3 oraz JWRC.